Nariadenie č. 11/1949 Zb.Nariadenie, ktorým sa ustanovujú sídla krajských súdov a sídla a obvody okresných súdov

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1949-11
Čiastka 6/1949
Platnosť od 31.01.1949 do16.05.1954
Účinnosť od 01.01.1954 do16.05.1954
Zrušený 22/1954 Zb.
Znenie 01.01.1954

11.

Nariadenie ministra spravodlivosti

zo dňa 29. januára 1949,

ktorým sa ustanovujú sídla krajských súdov a sídla a obvody okresných súdov.

Minister spravodlivosti nariaďuje podľa § 1, ods. 2 a § 2, ods. 2 zákona zo dňa 22.decembra 1948, č. 320 Sb., o územnej organizácii krajských a okresných súdov:

§ 1

Odchýlkou od ustanovenia § 1, ods. 1 zákona č. 320/1948 Sb., sa ustanovuje pre obvod krajského národného výboru v Gottwaldove sídlo Krajského súdu v Uherskom Hradišti.

§ 2

(1) Sídla a obvody okresných súdov sa ustanovujú shodne so sídlami a obvodmi okresných národných výborov.

(2) Odchýlkou od ustanovenia odseku 1

1. sa ustanovuje sídlo okresného súdu

a) v Železnom Brode pre obvod Okresného národného výboru v Semiloch,

b) v Náměští nad Oslavou pre obvod Okresného národného výboru vo Veľkej Bíteši,

c) v Strážnici pre obvod Okresného národného výboru vo Veselí nad Moravou,

2. sa zriaďuje

a) Okresný súd civilný v Prahe pre obvod Ústredného národného výboru v Prahe a pre obvody okresných národných výborov Praha - sever, Praha - východ a Praha- západ,

b) Okresný súd trestný v Prahe pre obvod Ústredného národného výboru v Prahe a pre obvody okresných národných výborov Praha - sever, Praha- východ a Praha - západ,

c) Sídlo okresného súdu pre obvod Okresného národného výboru v Dobříši sa stanovuje v Dobříši. Sídlo okresného súdu pre obvod Okresného národného výboru Praha-juh sa ustanovuje v Zbraslavi.

d) Okresný súd v Plzni pre obvod Ústredného národného výboru v Plzni a pre obvod Okresného národného výboru Plzeň,

e) Okresný súd v Liberci pre obvod Ústredného národného výboru v Liberci a pre obvod Okresného národného výboru Liberec,

f) Okresný súd civilný v Brne pre obvod Ústredného národného výboru v Brne a pre obvod Okresného národného výboru Brno,

g) Okresný súd trestný v Brne pre obvod Ústredného národného výboru v Brne a pre obvod Okresného národného výboru Brno,

h) Okresný súd v Olomouci pre obvod Ústredného národného výboru v Olomouci a pre obvod Okresného národného výboru Olomouc,

ch) Okresný súd civilný v Ostrave pre obvod Ústredného národného výboru v Ostrave a pre obvod Okresného národného výboru Ostrava,

i) Okresný súd trestný v Ostrave pre obvod Ústredného národného výboru v Ostrave a pre obvod Okresného národného výboru Ostrava,

j) Okresný súd v Opave pre obvod Ústredného národného výboru v Opave a pre obvod Okresného národného výboru Opava,

k) Okresný súd v Bratislave pre obvod Národného výboru mesta Bratislavy a pre obvod Okresného národného výboru Bratislava - okolie,

l) Okresný súd v Dunajskej Strede pre obvody okresných národných výborov Dunajská Streda a Čalovo,

m) Sídlo ľudového súdu pre obvod Okresného národného výboru v Galante sa určuje v Galante. Sídlo ľudového súdu pre obvod Okresného národného výboru v Senci sa určuje v Senci.

n) Okresný súd v Trnave pre obvody okresných národných výborov Trnava a Sereď,

o) Okresný súd v Nových Zámkoch pre obvody okresných národných výborov Nové Zámky a Šurany,

p) Okresný súd v Košiciach pre obvod Národného výboru mesta Košíc a pre obvod Okresného národného výboru Košice-okolie,

r) Okresný súd v Poprade pre obvod Okresného národného výboru Poprad a pre obvod Národného výboru obce Vysoké Tatry,

s) Sídlo okresného súdu pre obvod Okresného národného výboru v Sečovciach sa ustanovuje v Sečovciach. Sídlo okresného súdu pre obvod Okresného národného výboru v Trebišove sa ustanovuje v Trebišove.

t) Okresný súd v Humennom pre obvody okresných národných výborov Humenné a Snina.

§ 3

Až do času, keď budú územia okresov prispôsobené krajským hraniciam a územia obcí okresným a krajským hraniciam, vzťahuje sa miestna príslušnosť krajských a okresných súdov na obvody, v ktorých vykonávajú dočasne pôsobnosť krajské a okresné národné výbory im odpovedajúce (§ 4, ods. 2 zákona zo dňa 21.decembra 1948, č. 280 Sb., o krajskom zriadení, a § 16, ods. 2 vládneho nariadenia zo dňa 18. januára 1949, č. 3 Sb., o územnej organizácii okresov v českých krajinách).

§ 4

(1) Územná organizácia súdov, vyplývajúca z ustanovení zákona č. 320/1948 Sb. a z §§ 1 a 2, je zrejmá z časti I prílohy tohto nariadenia, ktorá je jeho súčiastkou.

(2) Krajské a okresné súdy, uvedené v časti II prílohy, ktorá je súčiastkou tohto nariadenia, zanikajú dňom 1.februára 1949.

§ 5

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom 1.februára 1949.

Zápotocký v. r.

Dr. Čepička v. r.

Príloha k § 4, ods. 1 nariadenia ministra spravodlivosti č. 11/1949 Sb.

Časť I. Prehľad novej územnej organizácie súdov.

Krajský súdOkresný súdJeho obvod tvorí obvod okresného národného výboru (ústredného národného výboru)
PrahaOkresný súd civilný v PraheÚstredný národný výbor v Prahe
Okresné národné výbory
Praha-sever
Praha-východ
Praha-západ
Okresný súd trestný v PraheÚstredný národný výbor v Prahe
Okresné národné výbory
Praha-sever
Praha-východ
Praha-západ
BenešovBenešov
BerounBeroun
Brandýs nad LabemBrandýs nad Labem
Český BrodČeský Brod
HořoviceHořovice
KladnoKladno
KolínKolín
Kralupy nad VltavouKralupy nad Vltavou
Kutná HoraKutná Hora
MělníkMělník
Mladá BoleslavMladá Boleslav
Nové StrašecíNové Strašecí
NymburkNymburk
PoděbradyPoděbrady
PříbramPříbram
RakovníkRakovník
ŘíčanyŘíčany
SedlčanySedlčany
SlanýSlaný
VlašimVlašim
VoticeVotice
ZbraslavPraha-juh
Dobříš
České BudějoviceČeské BudějoviceČeské Budějovice
Český KrumlovČeský Krumlov
Jindřichův HradecJindřichův Hradec
KapliceKaplice
MilevskoMilevsko
PísekPísek
PrachaticePrachatice
SoběslavSoběslav
StrakoniceStrakonice
TáborTábor
Trhové SvinyTrhové Sviny
TřeboňTřeboň
Týn nad VltavouTýn nad Vltavou
VimperkVimperk
VodňanyVodňany
PlzeňPlzeňÚstredný národný výbor v Plzni
Okresný národný výbor Plzeň
BatnáBatná
BloviceBlovice
DomažliceDomažlice
HoražďoviceHoražďovice
Horšovský TýnHoršovský Týn
KlatovyKlatovy
PlasyPlasy
PřešticePřeštice
RokycanyRokycany
StodStod
StříbroStříbro
SušiceSušice
TachovTachov
Karlovy VaryKarlovy VaryKarlovy Vary
ChebCheb
JáchymovJáchymov
KadaňKadaň
KrasliceKraslice
Mariánské Lázně Mariánské Lázně
PodbořanyPodbořany
SokolovSokolov
ToužimToužim
Ústí nad LabemÚstí nad LabemÚstí nad Labem
BílinaBílina
DěčínDěčín
DuchcovDuchcov
Horní LitvínovHorní Litvínov
ChomutovChomutov
LitoměřiceLitoměřice
LounyLouny
LovosiceLovosice
MostMost
Roudnice nad LabemRoudnice nad Labem
TepliceTeplice
ŽatecŽatec
LiberecLiberecÚstredný národný výbor v Liberci
Okresný národný výbor Liberec
Česká LípaČeská Lípa
DoksyDoksy
FrýdlantFrýdlant
Jablonec nad NisouJablonec nad Nisou
JilemniceJilemnice
Mnichovo HradištěMnichovo Hradiště
Nový BorNový Bor
RumburkRumburk
TurnovTurnov
Železný BrodSemily
Hradec KrálovéHradec KrálovéHradec Králové
BroumovBroumov
Nové Město nad MetujíDobruška
Dvůr Králové nad LabemDvůr Králové nad Labem
HořiceHořice
JaroměřJaroměř
JičínJičín
NáchodNáchod
Nová PakaNová Paka
Nový BydžovNový Bydžov
Rychnov nad KněžnouRychnov nad Kněžnou
TrutnovTrutnov
VrchlabíVrchlabí
ŽamberkŽamberk
PardubicePardubicePardubice
ČáslavČáslav
HlinskoHlinsko
HoliceHolice
ChotěbořChotěboř
ChrudimChrudim
LanškrounLanškroun
LitomyšlLitomyšl
PoličkaPolička
PřeloučPřelouč
Ústí nad OrlicíÚstí nad Orlicí
Vysoké MýtoVysoké Mýto
JihlavaJihlavaJihlava
DačiceDačice
Havlíčkův BrodHavlíčkův Brod
HumpolecHumpolec
Kamenice nad LipouKamenice nad Lipou
Ledeč nad SázavouLedeč nad Sázavou
Moravské BudějoviceMoravské Budějovice
PacovPacov
PelhřimovPelhřimov
TřebíčTřebíč
TřešťTřešť
Velké MeziříčíVelké Meziříčí
ŽďárŽďár
BrnoOkresný súd civilný v BrneÚstredný národný výbor v Brne
Okresný národný výbor Brno
Okresný súd trestný v BrneÚstredný národný výbor v Brne
Okresný národný výbor Brno
BlanskoBlansko
BoskoviceBoskovice
BřeclavBřeclav
BučoviceBučovice
Bystřice nad PernštejnemBystřice nad Pernštejnem
HustopečeHustopeče
MikulovMikulov
Moravská TřebováMoravská Třebová
Moravský KrumlovMoravský Krumlov
Náměšť nad OslavouVelká Bíteš
RosiceRosice
SlavkovSlavkov
SvitavySvitavy
TišnovTišnov
VyškovVyškov
ZnojmoZnojmo
ŽidlochoviceŽidlochovice
OlomoucOlomoucÚstredný národný výbor v Olomouci
Okresný národný výbor Olomouc
BruntálBruntál
HraniceHranice
JeseníkJeseník
KojetínKojetín
LitovelLitovel
ProstějovProstějov
PřerovPřerov
RýmařovRýmařov
ŠternberkŠternberk
ŠumperkŠumperk
ZábřehZábřeh
Uherské HradištěUherské HradištěUherské Hradiště
GottwaldovGottwaldov
HodonínHodonín
HolešovHolešov
KroměřížKroměříž
KyjovKyjov
StrážniceVeselí nad Moravou
Uherský BrodUherský Brod
Valašské KloboukyValašské Klobouky
Valašské MeziříčíValašské Meziříčí
VsetínVsetín
OstravaOkresný súd civilný| v Ostrave Ústredný národný výbor v Ostrave
Okresný národný výbor Ostrava
Okresný súd trestný v OstraveÚstredný národný výbor v Ostrave
Okresný národný výbor Ostrava
BílovecBílovec
Český TěšínČeský Těšín
Frenštát pod RadhoštěmFrenštát pod Radhoštěm
FryštátFryštát
HlučínHlučín
KrnovKrnov
MístekMístek
Nový JičínNový Jičín
OpavaÚstredný národný výbor v Opave
Okresný národný výbor Opava
VítkovVítkov
BratislavaBratislavaNárodný výbor v Bratislave
Okresný národný výbor Bratislava-okolie
Dunajská StredaDunajská Streda
Čalovo
GalantaGalanta
Senec
MalackyMalacky
MyjavaMyjava
Nové Mesto nad VáhomNové Mesto nad Váhom
PezinokPezinok
PiešťanyPiešťany
SenicaSenica
SkalicaSkalica
ŠamorínŠamorín
TrenčínTrenčín
TrnavaTrnava
Sered
NitraNitraNitra
Bánovce nad BebravouBánovce nad Bebravou
BaťovanyBaťovany
HlohovecHlohovec
HurbanovoHurbanovo
KomárnoKomárno
LeviceLevice
Nové ZámkyNové Zámky
Šurany
PrievidzaPrievidza
ŠaľaŠaľa
ŠtúrovoŠtúrovo
TopoľčanyTopoľčany
VrábleVráble
Zlaté MoravceZlaté Moravce
ŽeliezovceŽeliezovce
Banská BystricaBanská BystricaBanská Bystrica
Banská ŠtiavnicaBanská Štiavnica
BreznoBrezno
HnúšťaHnúšťa
KremnicaKremnica
KrupinaKrupina
LučenecLučenec
Modrý KameňModrý Kameň
Nová BaňaNová Baňa
Rimavská SobotaRimavská Sobota
ŠafárikovoŠafárikovo
ŠahyŠahy
ZvolenZvolen
Fiľakovo Fiľakovo
PoltárPoltár
ŽilinaŽilinaŽilina
BytčaBytča
ČadcaČadca
Dolný KubínDolný Kubín
IlavaIlava
Kysucké Nové MestoKysucké Nové Mesto
Liptovský HrádokLiptovský Hrádok
Liptovský Svätý MikulášLiptovský Svätý Mikuláš
NámestovoNámestovo
Považská BystricaPovažská Bystrica
PúchovPúchov
RajecRajec
RužomberokRužomberok
Trstená Trstená
Turčianske TepliceTurčianske Teplice
Turčiansky Svätý MartinTurčiansky Svätý Martin
KošiceKošiceNárodný výbor v Košiciach
Okresný národný výbor Košice-okolie
GelnicaGelnica
KežmarokKežmarok
Kráľovský ChlmecKráľovský Chlmec
LevočaLevoča
Moldava nad BodvouMoldava nad Bodvou
PopradPoprad
Národný výbor vo Vysokých Tatrách
RevúcaRevúca
Rožňava Rožňava
SečovceSečovce
Trebišov
Spišská Nová VesSpišská Nová Ves
PrešovPrešovPrešov
BardejovBardejov
GiraltovceGiraltovce
HumennéHumenné
Snina
MedzilaborceMedzilaborce
MichalovceMichalovce
SabinovSabinov
SobranceSobrance
Spišská Stará VesSpišská Stará Ves
Stará ĽubovňaStará Ľubovňa
StropkovStropkov
SvidníkSvidník
Veľké KapušanyVeľké Kapušany
VranovVranov

Príloha k § 4, ods. 2 nariadenia ministra spravodlivosti č. 11/1949 Sb.

Časť II. Prehľad zanikajúcich súdov

1. Pražský kraj:

A. Krajské súdy:

Krajský súd civilný v Prahe,

Krajský súd trestný v Prahe,

Krajský súd v Kutnej Hore,

Krajský súd v Mladej Boleslavi.

B. Okresné súdy:

Okresný súd civilný pre vnútornú Prahu,

Okresný súd civilný pre Prahu-východ,

Okresný súd civilný pre Prahu-západ,

Okresný súd civilný pre Prahu-sever,

Okresný súd civilný pre Prahu-juh,

Okresný súd exekučný v Prahe,

Okresný súd v Benátkach nad Jizerou,

Okresný súd v Dobříši,

Okresný súd v Jílovom,

Okresný súd v Kostelci nad Černými Lesy,

Okresný súd v Kouřimi,

Okresný súd v Křivoklátě,

Okresný súd v Městci Králové,

Okresný súd v Mladej Vožici,

Okresný súd v Neveklove,

Okresný súd v Sedlci,

Okresný súd v Uhlířských Janovicích,

Okresný súd v Unhošti,

Okresný súd vo Velvaroch.

2. Českobudějovický kraj:

A. Krajské súdy:

Krajský súd v Písku,

Krajský súd v Táboře.

B. Okresné súdy:

Okresný súd v Bechyni,

Okresný súd v Hlubokej nad Vltavou,

Okresný súd v Hornej Planej,

Okresný súd v Chvalšinách,

Okresný súd v Lišove,

Okresný súd v Lomnici nad Lužnicí,

Okresný súd v Miroviciach,

Okresný súd v Netoliciach,

Okresný súd v Novej Bystrici,

Okresný súd v Nových Hradoch,

Okresný súd vo Veselí nad Lužnicí,

Okresný súd vo Volaroch,

Okresný súd vo Volyni,

Okresný súd vo Vyššom Brode.

3. Plzeňský kraj:

A. Krajský súd v Klatovoch.

B. Okresné súdy:

Okresný súd v Bezdružiciach,

Okresný súd v Březnici,

Okresný súd v Dobřanoch,

Okresný súd v Hartmaniciach,

Okresný súd v Hostouni,

Okresný súd v Kašperských Horách,

Okresný súd v Kdyni,

Okresný súd v Kraloviciach,

Okresný súd v Manětíně,

Okresný súd v Městě Touškově,

Okresný súd v Nepomuku,

Okresný súd v Nýrsku,

Okresný súd v Plánici,

Okresný súd v Poběžoviciach,

Okresný súd v Přimdě,

Okresný súd v Zbirohu.

4. Karlovarský kraj:

A. Krajský súd v Chebe.

B. Okresné súdy:

Okresný súd v Bečove nad Teplou,

Okresný súd v Bochove,

Okresný súd v Doupove,

Okresný súd v Hornej Blatnej,

Okresný súd v Jesenici,

Okresný súd v Lázňach Kynžvarte,

Okresný súd v Lokti,

Okresný súd v Městě Teplej,

Okresný súd v Nejdku,

Okresný súd v Planej,

Okresný súd v Přísečnici,

Okresný súd vo Vejprtoch,

Okresný súd vo Vildštejně,

Okresný súd v Žluticiach.

5. Ústecký kraj:

A. Krajské súdy:

Krajský súd v Litoměřiciach,

Krajský súd v Mostě.

B. Okresné súdy:

Okresný súd v Benešově nad Ploučnicí,

Okresný súd v Hore sv. Kataríny,

Okresný súd v Hore sv. Šebastiána,

Okresný súd v Chabařoviciach,

Okresný súd v Jirkove,

Okresný súd v Libochoviciach,

Okresný súd v Postoloprtoch,

Okresný súd v Štětí,

Okresný súd v Úštěku.

6. Liberecký kraj:

A. Krajský súd v Českej Lípe.

B. Okresné súdy:

Okresný súd v Bělej pod Bezdězem,

Okresný súd v Cvikove,

Okresný súd v Českej Kamenici,

Okresný súd v Českom Dube,

Okresný súd v Dubej,

Okresný súd v Chrastave,

Okresný súd v Jablonnom v Podještědí,

Okresný súd v Lípovej,

Okresný súd v Lomnici nad Popelkou,

Okresný súd v Mimoni,

Okresný súd v Novom Městě pod Smrkem,

Okresný súd v Rokytnici nad Jizerou,

Okresný súd v Semiloch,

Okresný súd v Sobotke,

Okresný súd v Šluknove,

Okresný súd v Tanvalde,

Okresný súd vo Varnsdorfe,

Okresný súd vo Vysokom nad Jizerou.

7. Hradecký kraj:

A. Krajský súd v Jičíně.

B. Okresné súdy:

Okresný súd v Českej Skalici,

Okresný súd v Hostinnom,

Okresný súd v Chlumci nad Cidlinou,

Okresný súd v Kostelci nad Orlicí,

Okresný súd v Králikách,

Okresný súd v Libáni,

Okresný súd v Maršově,

Okresný súd v Nechaniciach,

Okresný súd v Novom Městě nad Metují,

Okresný súd v Opočne,

Okresný súd v Rokytnici v Orlických Horách,

Okresný súd v Tepliciach nad Metují,

Okresný súd v Úpici,

Okresný súd v Žacléři.

8. Pardubický kraj:

A. Krajský súd v Chrudimi.

B. Okresné súdy:

Okresný súd v Habroch,

Okresný súd v Nasavrkách,

Okresný súd v Skutči.

9. Jihlavský kraj:

Okresné súdy:

Okresný súd v Dolných Kraloviciach,

Okresný súd v Hrotoviciach,

Okresný súd v Jamnici,

Okresný súd v Novom Městě na Moravě,

Okresný súd v Počátkoch,

Okresný súd v Polnej,

Okresný súd v Přibyslavi,

Okresný súd v Slavoniciach,

Okresný súd v Štokoch,

Okresný súd v Telči.

10. Brněnský kraj:

A. Krajský súd v Znojme.

B. Okresné súdy:

Okresný súd civilný pre Brno-mesto,

Okresný súd civilný pre Brno-okolie,

Okresný súd v Ivančiciach,

Okresný súd v Jaroslaviciach,

Okresný súd v Jevíčku,

Okresný súd v Kloboukoch,

Okresný súd v Kunštáte,

Okresný súd v Pohořeliciach,

Okresný súd vo Veľkej Bíteši,

Okresný súd vo Vranově.

11. Olomoucký kraj:

Oresné súdy:

Okresný súd v Cukmantli,

Okresný súd v Dvorciach,

Okresný súd v Javorníku,

Okresný súd v Konici,

Okresný súd v Lipníku nad Bečvou,

Okresný súd v Loučnej,

Okresný súd v Městě Libavé,

Okresný súd v Mohelnici,

Okresný súd v Plumlove,

Okresný súd v Starom Městě,

Okresný súd v Šilperku,

Okresný súd v Uničove,

Okresný súd vo Vidnave,

Okresný súd vo Vrbne.

12. Gottawaldovský kraj:

Okresné súdy:

Okresný súd v Bojkoviciach,

Okresný súd v Bystřici pod Hostýnem,

Okresný súd v Napajedlách,

Okresný súd v Rožnove pod Radhoštěm,

Okresný súd v Uherskom Ostrohu,

Okresný súd vo Vizoviciach,

Okresný súd v Zdounkách,

Okresný súd v Ždániciach.

13. Ostravský kraj:

A. Krajské súdy:

Krajský súd v Novom Jičíne,

Krajský súd v Opave.

B. Okresné súdy:

Okresný súd pre Ostravu-východ,

Okresný súd pre Ostravu-západ,

Okresný súd v Bohumíne,

Okresný súd vo Frýdku,

Okresný súd vo Fulneku,

Okresný súd v Hornom Benešove,

Okresný súd v Jablunkove,

Okresný súd v Jindřichove,

Okresný súd v Klimkoviciach,

Okresný súd v Městě Albrechticiach,

Okresný súd v Odrách,

Okresný súd v Osoblahe,

Okresný súd v Příbore.

14. Bratislavský kraj:

Krajský súd v Trenčíne.

15. Nitriansky kraj:

Krajský súd v Komárne.

16. Banskobystrický kraj:

Krajský súd v Rimavskej Sobote.

17. Žilinský kraj:

Krajský súd v Ružomberku.

18. Košický kraj:

A. Krajský súd v Levoči.

B. Okresný súd v Spišskom Podhradí.