22

Nariadenie ministra spravodlivosti

zo dňa 11. mája 1954,

ktorým sa určujú sídla a obvody ľudových súdov a sídla a obvody krajských súdov

Minister spravodlivosti nariaďuje podľa § 14. zákona č. 66/1952 Zb., o organizácii súdov:


§ 1

Odchýlkou od zásady, podľa ktorej sa sídla a obvody ľudových súdov zhodujú so sídlami a obvodmi okresných národných výborov alebo národných výborov postavených im na roveň,

1. je určené sídlo ľudového súdu

a) v Zbraslavi pre územný obvod Okresného národného výboru pre Prahu-juh;

b) v Železnom Brode pre územný obvod Okresného národného výboru v Semiloch;

c) v Dobruške pre územný obvod Okresného národného výboru v Dobruške;

d) v Náměšti nad Oslavou pre územný obvod Okresného národného výboru vo Veľkej Bíteši;

e) v Strážnici pre územný obvod Okresného národného výboru vo Veselí nad Moravou;

2. je zriadený

a) ľudový súd s výlučnou právomocou vo veciach trestných (ďalej len „ľudový súd trestný“) v Prahe s pôsobnosťou pre územné obvody všetkých obvodných národných výborov v Prahe; Ľudový súd Praha-sever so sídlom v Prahe a s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru pro Prahu-sever, Ľudový súd Praha-západ so sídlom v Prahe a s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru pro Prahu-západ, Ľudový súd v Jílovom pre územný obvod Okresného národného výboru pro Prahu-východ;

b) ľudový súd s výlučnou právomocou vo veciach občianskoprávnych (ďalej len „ľudový súd civilný“) v Prahe s pôsobnosťou pre územné obvody všetkých obvodných národných výborov v Prahe; Ľudový súd Praha-sever so sídlom v Prahe a s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru pro Prahu-sever, Ľudový súd Praha-západ so sídlom v Prahe a s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru pro Prahu-západ, Ľudový súd v Jílovom pre územný obvod Okresného národného výboru pro Prahu-východ;

c) Ľudový súd v Českých Budějoviciach s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Českých Budějoviciach a Okresného národného výboru v Českých Budějoviciach;

d) Ľudový súd v Plzni s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Plzni a Okresného národného výboru v Plzni;

e) Ľudový súd v Karlových Varoch s pôsobnosťou pre územný obvod Mestského národného výboru v Karlových Varoch, Ľudový súd v Ostrove s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Ostrove;

f) Ľudový súd v Ústí nad Labem s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Ústí nad Labem a Okresného národného výboru v Ústí nad Labem;

g) Ľudový súd v Liberci s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Liberci a Okresného národného výboru v Liberci;

h) Ľudový súd v Hradci Králové s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Hradci Králové a Okresného národného výboru v Hradci Králové;

ch) Ľudový súd v Pardubiciach s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Pardubiciach a Okresného národného výboru v Pardubiciach;

i) Ľudový súd v Jihlave s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Jihlave;

j) Ľudový súd trestný v Brne s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Brne a Okresného národného výboru v Brne;

k) Ľudový trestný súd v Brne a Ľudový civilný súd v Brne s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Brne; Ľudový súd Brno-venkov so sídlom v Brne a s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Brne;

l) Ľudový súd v Olomouci s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Olomouci a Okresného národného výboru v Olomouci;

m) Ľudový súd v Gottwaldove s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Gottwaldove a Okresného národného výboru v Gottwaldove;

n) Ľudový súd trestný v Ostrave s pôsobnosťou pre územný obvod Mestského národného výboru v Ostrave a územný obvod okresu Ostrava;

o) Ľudový súd civilný v Ostrave s pôsobnosťou pre územný obvod Mestského národného výboru v Ostrave a územný obvod okresu Ostrava;

p) Ľudový súd v Bratislave s pôsobnosťou pre územné obvody všetkých obvodných národných výborov v Bratislave; Ľudový súd Bratislava-okolie s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru Bratislava-okolie;

q) Ľudový súd v Dunajskej Strede s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Dunajskej Strede; Ľudový súd v Čalove s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Čalove;

r) Ľudový súd v Trnave s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Trnave, Ľudový súd v Seredi s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Seredi;

s) Ľudový súd v Nitre s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Nitre a Okresného národného výboru v Nitre;

t) Ľudový súd v Nových Zámkoch s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Nových Zámkoch, Ľudový súd v Šuranoch s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Šuranoch;

u) Ľudový súd v Banskej Bystrici s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Banskej Bystrici a Okresného národného výboru v Banskej Bystrici;

v) Ľudový súd v Žiline s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Žiline a Okresného národného výboru v Žiline;

w) Ľudový súd v Košiciach s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Košiciach a Okresného národného výboru v Košiciach;

x) Ľudový súd v Poprade s pôsobnosťou pre územné obvody Okresného národného výboru v Poprade a Mestského národného výboru vo Vysokých Tatrách;

y) Ľudový súd v Prešove s pôsobnosťou pre územné obvody Mestského národného výboru v Prešove a Okresného národného výboru v Prešove;

z) Ľudový súd v Humennom s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Humennom; Ľudový súd v Snine s pôsobnosťou pre územný obvod Okresného národného výboru v Snine;

§ 2

Odchýlkou od zásady, podľa ktorej sa sídla a obvody krajských súdov zhodujú so sídlami a obvodmi krajských národných výborov alebo národných výborov postavených im na roveň,

1. je určené pre územný obvod Krajského národného výboru v Gottwaldove sídlo Krajského súdu v Uhorskom Hradišti;

2. je zriadený

a) Krajský súd v Prahe s pôsobnosťou pre územné obvody Ústredného národného výboru v Prahe a Krajského národného výboru v Prahe;

b) Krajský súd v Bratislave s pôsobnosťou pre územné obvody Ústredného národného výboru v Bratislave a Krajského národného výboru v Bratislave;

§ 3

Územné usporiadanie všetkých ľudových a krajských súdov je zjavné z prílohy tohto nariadenia.


§ 4

Zrušujú sa nariadenia ministra spravodlivosti

1. č. 11/1949 Zb., ktorým sa určujú sídla krajských súdov a sídla a obvody okresných súdov,

2. č. 50/1949 Zb., ktorým sa určujú sídla a obvody okresných súdov v Dobříši a v Zbraslavi,

3. č. 13/1950 Zb., ktorým sa určujú sídla a obvody okresných súdov v Sečovciach a v Trebišove,

4. č. 193/1950 Zb., ktorým sa určujú sídla a obvody okresných súdov vo Fiľakove a v Poltári,

5. č. 23/1951 Zb., ktorým sa určuje sídlo Okresného súdu v Novom Měste nad Metují,

6. č. 104/1953 Zb., ktorým sa určujú sídla a obvody ľudových súdov v Galante a v Senci.

§ 5

Toto nariadenie nadobúda účinnosť 17. májom 1954.

Široký v. r.

Dr. Škoda v. r.


Príloha k § 3 nariadenia ministra spravodlivosti č. 22/1954 Zb.

Prehľad územného usporiadania ľudových a krajských súdov

Krajský súdĽudový súdJeho obvod tvorí územný obvod okresného národného výboru (mestského národného výboru, obvodného národného výboru)
Praha Ľudový súd civilný v Prahe Obvodné národné výbory v Prahe
okresné národné výbory pre Prahu-sever, pre Prahu-východ a pre Prahu-západ
Ľudový súd trestný v Prahe obvodné národné výbory v Prahe
okresné národné výbory pre Prahu-sever, pre Prahu-východ a pre Prahu-západ
BenešovBenešov
BerounBeroun
Brandýs nad LabemBrandýs nad Labem
Český BrodČeský Brod
DobříšDobříš
HořoviceHořovice
KladnoKladno
KolínKolín
Kralupy nad VltavouKralupy nad Vltavou
Kutná HoraKutná Hora
MělníkMělník
Mladá BoleslavMladá Boleslav
Nové StrašecíNové Strašecí
NymburkNymburk
PoděbradyPoděbrady
PříbramPříbram
RakovníkRakovník
ŘíčanyŘíčany
SedlčanySedlčany
SlanýSlaný
VlašimVlašim
VoticeVotice
ZbraslavPraha-juh
České BudějoviceČeské BudějoviceMestský národný výbor v Českých Budějoviciach
Okresný národný výbor v Českých Budějoviciach
Český KrumlovČeský Krumlov
Jindřichův HradecJindřichův Hradec
KapliceKaplice
MilevskoMilevsko
PísekPísek
PrachaticePrachatice
SoběslavSoběslav
StrakoniceStrakonice
TáborTábor
Trhové SvinyTrhové Sviny
TřeboňTřeboň
Týn nad VltavouTýn nad Vltavou
VimperkVimperk
VodňanyVodňany
PlzeňPlzeňMestský národný výbor v Plzni
Okresný národný výbor v Plzni
BlatnáBlatná
BloviceBlovice
DomažliceDomažlice
HoražďoviceHoražďovice
Horšovský TýnHoršovský Týn
KlatovyKlatovy
PlasyPlasy
PřešticePřeštice
RokycanyRokycany
StodStod
StříbroStříbro
SušiceSušice
TachovTachov
Karlovy VaryKarlovy VaryMestský národný výbor v Karlových Varoch
Okresný národný výbor v Karlových Varoch
ChebCheb
KadaňKadaň
KrasliceKraslice
Mariánské LázněMariánské Lázně
PodbořanyPodbořany
SokolovSokolov
ToužimToužim
Ústí nad LabemÚstí nad LabemMestský národný výbor v Ústí nad Labem
Okresný národný výbor v Ústí nad Labem
BílinaBílina
DěčínDěčín
DuchcovDuchcov
ChomutovChomutov
LitoměřiceLitoměřice
LitvínovLitvínov
LounyLouny
LovosiceLovosice
MostMost
Roudnice nad LabemRoudnice nad Labem
TepliceTeplice
ŽatecŽatec
LiberecLiberecMestský národný výbor v Liberci
Okresný národný výbor v Liberci
Česká LípaČeská Lípa
DoksyDoksy
FrýdlantFrýdlant
Jablonec nad NisouJablonec nad Nisou
JilemniceJilemnice
Mníchovo HradištěMníchovo Hradiště
Nový BorNový Bor
RumburkRumburk
TurnovTurnov
Železný BrodŽelezný Brod
Hradec KrálovéHradec KrálovéMestský národný výbor v Hradci Králové
Okresný národný výbor v Hradci Králové
BroumovBroumov
Dvůr Králové nad LabemDvůr Králové nad Labem
HořiceHořice
JaroměřJaroměř
JičínJičín
NáchodNáchod
Nová PakaNová Paka
Nové Město nad MetujíDobruška
Nový BydžovNový Bydžov
Rychnov nad KněžnouRychnov nad Kněžnou
TrutnovTrutnov
VrchlabíVrchlabí
ŽamberkŽamberk
PardubicePardubiceMestský národný výbor v Pardubiciach
Okresný národný výbor v Pardubiciach
ČáslavČáslav
HlinskoHlinsko
HoliceHolice
ChotěbořChotěboř
ChrudimChrudim
LanškrounLanškroun
LitomyšlLitomyšl
PoličkaPolička
PřeloučPřelouč
Ústí nad OrlicíÚstí nad Orlicí
Vysoké MýtoVysoké Mýto
JihlavaJihlavaMestský národný výbor v Jihlave
Okresný národný výbor v Jihlave
DačiceDačice
Havlíčkův BrodHavlíčkův Brod
HumpolecHumpolec
Kamenice nad LipouKamenice nad Lipou
Ledeč nad SázavouLedeč nad Sázavou
Moravské BudějoviceMoravské Budějovice
PacovPacov
PelhřimovPelhřimov
TřebíčTřebíč
TřešťTřešť
Velké MeziříčíVelké Meziříčí
ŽďárŽďár
BrnoĽudový súd civilný v BrneMestský národný výbor v Brne
Okresný národný výbor v Brne
Ľudový súd trestný v BrneMestský národný výbor v Brne
Okresný národný výbor v Brne
BlanskoBlansko
BoskoviceBoskovice
BřeclavBřeclav
BučoviceBučovice
Bystřice nad PernštejnemBystřice nad Pernštejnem
HustopečeHustopeče
MikulovMikulov
Moravská TřebováMoravská Třebová
Moravský KrumlovMoravský Krumlov
Náměšť nad OslavouVelká Bíteš
RosiceRosice
SlavkovSlavkov
SvitavySvitavy
TišnovTišnov
VyškovVyškov
ZnojmoZnojmo
ŽidlochoviceŽidlochovice
OlomoucOlomoucMestský národný výbor v Olomouci
Okresný národný výbor v Olomouci
BruntálBruntál
HraniceHranice
JeseníkJeseník
KojetínKojetín
LitovelLitovel
ProstějovProstějov
PřerovPřerov
RýmařovRýmařov
ŠternberkŠternberk
ŠumperkŠumperk
ZábřehZábřeh
Uherské HradištěGottwaldovMestský národný výbor v Gottwaldove
Okresný národný výbor v Gottwaldove
HodonínHodonín
HolešovHolešov
KroměřížKroměříž
KyjovKyjov
StrážniceVeselí nad Moravou
Uherské HradištěUherské Hradiště
Uherský BrodUherský Brod
Valašské KloboukyValašské Klobouky
Valašské MeziříčíValašské Meziříčí
VsetínVsetín
OstravaĽudový súd civilný v OstraveMestský národný výbor v Ostrave
územný obvod okresu Ostrava
Ľudový súd trestný v OstraveMestský národný výbor v Ostrave
územný obvod okresu Ostrava
BílovecBílovec
Český TěšínČeský Těšín
Frenštát pod RadhoštěmFrenštát pod Radhoštěm
HlučínHlučín
KarvináKarviná
KrnovKrnov
MístekMístek
Nový JičínNový Jičín
OpavaOpava
VítkovVítkov
BratislavaBratislavaObvodné národné výbory v Bratislave
Okresný národný výbor Bratislava-okolie
Dunajská StredaDunajská Streda
Čalovo
GalantaGalanta
MalackyMalacky
MyjavaMyjava
Nové Mesto nad VáhomNové Mesto nad Váhom
PezinokPezinok
PiešťanyPiešťany
SenecSenec
SenicaSenica
SkalicaSkalica
ŠamorínŠamorín
TrenčínTrenčín
TrnavaTrnava
Sereď
NitraNitraMestský národný výbor v Nitre
Okresný národný výbor v Nitre
Bánovce nad BebravouBánovce nad Bebravou
HlohovecHlohovec
HurbanovoHurbanovo
KomárnoKomárno
LeviceLevice
Nové ZámkyNové Zámky
Šurany
PartizánskePartizánske
PrievidzaPrievidza
ŠaľaŠaľa
TopoľčanyTopoľčany
VrábleVráble
Zlaté MoravceZlaté Moravce
ŽeliezovceŽeliezovce
Banská BystricaBanská BystricaMestský národný výbor v Banskej Bystrici
Okresný národný výbor v Banskej Bystrici
Banská ŠtiavnicaBanská Štiavnica
BreznoBrezno
FiľakovoFiľakovo
HnúšťaHnúšťa
KremnicaKremnica
KrupinaKrupina
LučenecLučenec
Modrý KameňModrý Kameň
Nová BaňaNová Baňa
PoltárPoltár
Rimavská SobotaRimavská Sobota
ŠafárikovoŠafárikovo
ŠahyŠahy
ZvolenZvolen
ŽilinaŽilinaMestský národný výbor v Žiline
Okresný národný výbor v Žiline
BytčaBytča
ČadcaČadca
Dolný KubínDolný Kubín
IlavaIlava
Kysucké Nové MestoKysucké Nové Mesto
Liptovský HrádokLiptovský Hrádok
Liptovský MikulášLiptovský Mikuláš
MartinMartin
NámestovoNámestovo
Považská BystricaPovažská Bystrica
PúchovPúchov
RajecRajec
RužomberokRužomberok
TrstenáTrstená
Turčianske TepliceTurčianske Teplice
KošiceKošiceMestský národný výbor v Košiciach
Okresný národný výbor v Košiciach
GelnicaGelnica
KežmarokKežmarok
Kráľovský ChlmecKráľovský Chlmec
LevočaLevoča
Moldava nad BodvouMoldava nad Bodvou
PopradPoprad
Mestský národný výbor vo Vysokých Tatrách
RevúcaRevúca
RožňavaRožňava
SečovceSečovce
Spišská Nová VesSpišská Nová Ves
TrebišovTrebišov
PrešovPrešovMestský národný výbor v Prešove
Okresný národný výbor v Prešove
BardejovBardejov
GiraltovceGiraltovce
HumennéHumenné
Snina
MedzilaborceMedzilaborce
MichalovceMichalovce
SabinovSabinov
SobranceSobrance
Spišská Stará VesSpišská Stará Ves
Stará ĽubovňaStará Ľubovňa
StropkovStropkov
SvindíkSvindík
Veľké KapušanyVeľké Kapušany
VranovVranov